PROF. DR. SİBEL HAKVERDİ: “FİTOTERAPİ, AROMATERAPİ VE TAMAMLAYICI TIPTA, SIZMA ZEYTİNYAĞININ ÖNEMİ SAYMAKLA BİTMEZ” - Parbeiza

PROF. DR. SİBEL HAKVERDİ: “FİTOTERAPİ, AROMATERAPİ VE TAMAMLAYICI TIPTA, SIZMA ZEYTİNYAĞININ ÖNEMİ SAYMAKLA BİTMEZ”

Prof. Dr. Sibel Hakverdi, Patoloji Uzmanı olmasının yanı sıra, Fitoterapi, Aromaterapi ve Tamamlayıcı Tıp konularında çalışıyor. Bebegar ve Dermagar markaları ile doğal sabun, tıbbi ve aromatik bitki ve yağlar üreten Hakverdi, “Tanrı’nın bir armağanı olan sızma zeytinyağının; Fitoterapi, Aromaterapi ve Tamamlayıcı Tıptaki yeri, önemi ve kullanımı saymakla bitmez” diyor.

TAMAMLAYICI TIP NEDİR? GELENEKSEL TIPTAN FARKINI ANLATIR MISINIZ?

Tamamlayıcı Tıp zihnimizi, bedenimizi ve ruhumuzu iyileştirmek için geleneksel tedavilerle  birlikte kullandığımız yardımcı yöntemlerdir. Bu konuda uzmanlaşmış, çeşitli eğitimlere katılarak sertifikalar almış, lisanslı terapistler tarafından uygulanır. Bu grupta fitoterapistler, aromaterapistler, masaj terapistleri, enerji şifacıları, akupunktur uygulayıcıları sayılabilir. Tamamlayıcı tedaviler geleneksel tedavilerin yerini almaz. Semptomlar, komplikasyonlar veya yan etkilerle başa çıkmanıza yardımcı olurlar. Geleneksel tıp ise resmi tıp eğitimini tamamlayan tıp doktorları tarafından kanıta dayalı verilerle, geleneksel tedaviler sunar.

TAMAMLAYICI TIP HANGİ RAHATSIZLIKLARIN TEDAVİSİNDE KULLANILIR?

Birçok hasta Tamamlayıcı Tıptan yararlanabilir. Uzun süreli (kronik) veya karmaşık tıbbi rahatsızlıkları olan kişilerin bu yaklaşımlardan yararlanma olasılığı özellikle yüksektir. Kronik ağrılı hastalarda, fibromiyaljilerde, kronik baş ağrılarında, eklem ve boyun ağrılarında, mide bulantısı gibi fiziksel rahatsızlıklarda, anksiyete bozukluklarında, dikkat eksikliği, hiperaktivite durumlarında, depresyon ve uykusuzluk gibi zihinsel problemlerde Tamamlayıcı Tıp yararlı olabilir.

FİTOTERAPİ VE AROMATERAPİNİN TAMAMLAYICI TIPTA KULLANIMINI ANLATIR MISINIZ?

Fitoterapi; bitkilerin tümünden, kök, gövde, yaprak, çiçek, meyve, tohum gibi organlarından veya bunlardan elde edilen özütlerden bilimsel temele dayalı olarak sağlığımızı korumak veya hastalıkların tedavisinde yardımcı/destek olmak amacıyla kullanılmasına dayanan Tamamlayıcı Tıp yöntemlerinden biridir.

Aromaterapi ise Fitoterapinin özel bir alanıdır. Uçucu ve sabit yağları kontrollü kullanarak sağlığı koruyucu, hastalıkların tedavisinde yardımcı/destek olan bir yöntemdir. Aromaterapi uygulama alanlarından biri direk koku duyusuyla bağlantılıdır. Doğada kokular çok çeşitlidir. Küçük moleküller şeklinde burnumuzdaki koku epiteli ile sinir uyarılarına dönüşür ve beynimize iletilir. Her uçucu yağ farklı komponent içerir ve bu da beynimizde farklı etki demektir. Örnekle açıklayacak olursak; limon, nane, biberiye gibi uçucu yağlar koklandığında hatırlama, duygusal uyarıların harekete geçmesi gibi etkiler görülür. Tıbbi lavanta, melisa ve tibbi papatya uçucu yağları yatıştıran dinginlik veren etkiler oluştur. Başka bir örnek de; limon kabuğu ve defne yaprağı uçucu yağlarının içerikleri ile ilgili yürütülen çalışmalar, viral hastalıklara karşı etkilerinin olduğunu göstermektedir. Aromaterapinin uygulama alanlarından bir diğeri de sabit ve uçucu yağlar karıştırılarak cilt üzerine masaj yoluyla uygulamadır. Uçucu yağların küçük molekülleri kıl follikülleri yoluyla cildin alt tabakalarına girer. Buradan kan dolaşımına karışarak birkaç dakika içerisinde bütün vücuda ve organlara yayılır. Kullanılan sabit yağın yumuşatıcı etkisi ile birlikte sinerji oluşturur.

FİTOTERAPİ, AROMATERAPİ VE TAMAMLAYICI TIPTA ZEYTİNYAĞININ YERİ, ÖNEMİ VE KULLANIMI NASILDIR?

Bitkisel sabit yağlar çok yönlüdür. Besleyici olmalarının yanı sıra vücudun ve cildin önemli fonksiyonlarını destekliyor, koruyucu olarak etki ediyor ve birçok şikayete iyi geliyorlar. Tanrı’nın bir armağanı olarak sayılabilecek zeytinyağı da eskiden beri hem bir gıda maddesi hem de sağlık alanında kullanılmaktadır. Bu özel gücünü içeriğindeki yüksek orandaki tekli doymamış yağ asidi olan “oleik asit”ten alır. Kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisinin yanında, vitamin E ve fenolik bileşenleri sayesinde cildi yaşlandıran serbest radikallere ve ultraviyoleye karşı koruyucu etki gösterir. Ağrı kesici, iltihaplarda iyileştirici (içeriğindeki oleocanthal maddesinin güçlü antienflamatuvar etkisi ile) ve bakım sağlayıcı etkisi yoğundur.

Sızma zeytinyağı cilde direk uygulanabildiği gibi birçok tıbbi etkiye sahip bitki ile hazırlanan karışımları çok kıymetlidir. Örneğin sızma zeytinyağının bindebirlik otu (sarı kantaron) ile hazırlanmış karışımı güçlü bir yara iyileştirici ve romatizmal ağrılarda ağrı dindirici etkidedir. Bir diğer örnek kadife çiçeği ya da diğer adıyla kalendulanın, zeytinyağında bekletilerek elde edilen yağı ciltte doku iyileşmesini hızlandırır. Ciltte kolajen oluşumunu etkinleştirir. Hassas ve kuru ciltlere bakım yapar, korur. Bütün bu etkiler gerek sarı kantaron otunun gerekse kalendula gibi tıbbi etki taşıyan bitkilerin değerli içeriklerinin zeytinyağının etkisi ile açığa çıkması ile olur. Sonuç olarak; fitoterapi, aromaterapi ve tamamlayıcı tıpta, sızma zeytinyağının yeri, önemi ve kullanımı saymakla bitmez.

UZMANLIKLARINIZI, BEBEGAR VE DERMAGAR MARKASI İLE TÜKETİCİLERE SUNUYORSUNUZ. BU MARKALAR NEDEN VE NASIL DOĞDU?

Ben Patoloji uzmanı bir hekimim. Her gün onlarca hastanın kaderini belirleyecek sonuçlar

veriyorum. Sonuç raporunu eline aldıktan sonra değişen hayatlar görüyorum. Kanser, çağımızın hastalığı. Gün geçtikçe daha fazla ve daha erken yaşlarda karşılaşıyoruz bu hastalıkla. “Neden kanser oluyoruz?”, “Bu hastalığa yakalanmamızda bizim rolümüz ne?”, “Ne oluyor da kendi vücudumuzun, organlarımızın hücreleri değişerek bize düşman oluyor?”, “Sebep soluduğumuz hava mı, yediklerimiz, içtiklerimiz ya da günlük yaşantımızda değişik amaçlarla kullanmak zorunda kaldığımız kimyasallar mı?” Kim bilir belki de hepsinden biraz biraz...

“Bütün bunları en aza nasıl indirebiliriz?” fikri ile başladı her şey. Önce bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak istedim, Fitoterapi Uzmanı oldum. Bitkilerin gücüne inandım. “Vücudumuzun en geniş yüzeyini kaplayan derimizi korumakla başlanabilir” dedim. Benim gibi, bu konuyla yakından ilgili arkadaşım Belgin Tokdemir Ünal’la beraber iki kadın girişimci olarak işe koyulduk. Bölgemizde (Hatay) yetişen defne yağı ve zeytinyağı karışımı ile yapılan “gar sabunu” üzerine çalışmalarımızı başlattık. Yüzyıllardır kullanılan bu sabunu tıbbi aromatik mucizevi bitki aloe vera ile zenginleştirip daha sağlıklı ve doğal bir ürün haline getirdik. Sakinleştirici ve dinlendirici etkiye sahip lavanta ve murt yaprağı uçucu yağını da kullanarak yeniden doğuşuna sebep olduğumuz “gar sabunumuza” BEBEGAR dedik ve BEBEGAR şirketini kurduk. Daha sonra DERMAGAR markasıyla; doğal sabunun yanında Tıbbi Aromatik Bitki ve Yağlar ile yeni ürün yelpazemizi oluşturduk. Şimdi doğal sabun ve cilt ürünlerimizin üretimine DERMAGAR olarak devam ediyoruz.

ÜRETTİĞİNİZ DOĞAL SABUNLAR, SABİT YAĞLAR, AROMATİK UÇUCU YAĞLAR VE KİŞİSEL BAKIM ÜRENLERİNDE ZEYTİNYAĞINI NASIL KULLANIYORSUNUZ?

Aloe vera ve lavanta uçucu yağlı doğal defne sabunumuzda ve klasik defne sabunumuzun içeriğinde sızma zeytinyağı bulunuyor. Defne yağının, zeytinyağının ve aloe veranın faydalı bileşenlerinin etkilerinden en iyi şekilde faydalanabilmek için soğuk işlem yöntemini kullanıyoruz. Diğer sabit yağlar, aromatik uçucu yağlar ve kişisel bakım ürünlerinin üretiminde de sızma zeytinyağını kullanıyoruz. Yüz ve vücut bakım ürünümüzde, masaj yağında aloe vera yağı ve kantaron yağını kullanıyoruz. Bu yağlar, sızma zeytinyağında hazırlanmış yağlardır.

Prof. Dr. Sibel Hakverdi

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1989’da mezun oldu. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Patoloji uzmanlığını tamamladı.  Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Patoloji Uzmanı olarak görev yaptı. 2004’ten sonra Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi kurucu öğretim üyeleri arasında yer aldı, Patoloji anabilim dalında öğretim üyesi olarak çalıştı. Aynı anabilim dalında 2018’de profesörlük unvanını elde etti. Bezmialem Üniversitesi’nde Fitoterapi, Aromaterapi eğitimi aldı. Mesleki bilimsel kuruluşlara üyeliklerinin yanı sıra sosyal içerikli derneklere (Hatay Defne Kent Konseyi Kadın Meclisi, Hatay Kadın Girişimcileri Derneği – KAGİD) üyelikleri bulunuyor.  Tarım ve Orman Bakanlığı’nın projesi kapsamında, “Hatay İli Tıbbi ve Aromatik Bitkilerde Küme Geliştirme Ekibi”nde yer alıyor. BEBEGAR şirketinin kurucu ortağıdır. Halen Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalında akademisyen olarak görev yapıyor. Tıp Fakültesi öğrencilerine kendi branşının yanı sıra Fitoterapi, Aromaterapi dersleri de veriyor.

Web: www.bebegar.com.tr

Instagram: bebegardogalsabun

Facebook: Bebegar Doğal Sabun

E-posta: info@bebegar.com.tr