OP. DR. UTKU ERDEM ÖZER: “KAS, KEMİK VE EKLEM SAĞLIĞI İÇİN, DİYETİNİZDE ZEYTİNYAĞI BULUNMALI” - Parbeiza

OP. DR. UTKU ERDEM ÖZER: “KAS, KEMİK VE EKLEM SAĞLIĞI İÇİN, DİYETİNİZDE ZEYTİNYAĞI BULUNMALI”

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Utku Erdem Özer, insan ömrünün son 100 yılda iki kat artmasının; kas, kemik ve eklemlerde sorun yaşayan insan sayısını da arttırdığını söylüyor. “Sizi ideal kilonuzda tutacak diyeti seçmelisiniz” diyen Dr. Özer, sızma zeytinyağının antioksidan ve antienflamatuar etkileri nedeni ile diyet içinde mutlaka yer alması gerektiğini belirtiyor.

 

KAS, KEMİK VE EKLEM SAĞLIĞIMIZ İÇİN NASIL BESLENMELİYİZ?

İnsan ömrü son 100 yılda ortalama iki kat arttı. Bu artışın en önemli sebebi, enfeksiyona bağlı hastalıkların başarılı tedavi yöntemlerinin öğrenilmesi sonucu oldu. Antibiyotiklerin keşfi insan ömrünü uzattı diyebiliriz. Ancak insan ömrünün uzamasının bazı dezavantajlarını da görüyoruz. Özellikle yük taşıyan omurga yapımızdaki diskler, diz ve kalça eklemlerimiz 80-90 yaşına kadar dayanıklı çıkmayabiliyor. Dünyada en çok yapılan ortopedik ameliyatların başında son 20-30 yılda diz ve kalça eklem protez ameliyatları geliyor. Tabii ki bu durum tüm insanların başına gelecek diye bir kural yok. Eklem kireçlenmesinden çoğu zaman korunmak mümkün.  Öncelikli olarak şunu ifade etmeliyim ki eklem sağlığınızın iyi olması için ideal kilonuzda hatta düşük kiloda olmanız önemlidir. Belinizdeki disklere, vücudunuzun alt tarafındaki diz, kalça ayak bileği gibi eklemlerinize ne kadar az yük binerse eklemlerinizin ömrü o kadar uzun olur. Bunun için de sizi ideal kilonuzda tutacak diyeti seçmeniz önemli.

KAS, KEMİK VE EKLEM SAĞLIĞIMIZ İÇİN SIZMA ZEYTİNYAĞI İLE BESLENMENİN ÖNEMİ NEDİR? SAĞLIKSIZ YAĞLARLA BESLENMEK VÜCUDUMUZDA NE TÜR HASTALIKLARA NEDEN OLABİLİR?

Sızma zeytinyağının en önemli faydası, vücudumuzun hemen hemen her hücresinde oksijen kullanımı sonrası oluşan serbest radikalleri nötralize etme kabiliyetidir. Buna antioksidan özelliği diyoruz. Sızma zeytinyağının bir diğer özelliği ise E vitamini ve sağlıklı yağ asitlerinden zengin olmasıdır. Ayrıca eklemlerimizde oluşan, kronik enflamasyonu azaltan antienflamatuar etkisi de eklem sağlığına pozitif yönde etkisi vardır.

BESLENMENİN YANINDA, BEDENİMİZİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Düzenli egzersiz yapmak hem beden hem ruh sağlığımız için elzemdir. Bugün şunu çok iyi biliyoruz ki düzenli egzersiz yaptığımız zaman çoğu kronik hastalığa yakalanmıyor, bunlardan dolayı ilaç kullanmak zorunda olmuyoruz. Düzenli egzersizin, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet, yüksek kolesterole bağlı damar sertliği, kalp yetmezliği, kalpte ritm bozuklukları, inme, Parkinson ve Alzheimer gibi nörolojik hastalıklara karşı koruyucu etkisi olduğunu biliyoruz. Haftada en az 3 saat düzenli yapılacak egzersizin, bedenimizi güçlendirmek açısından yeterli olduğu araştırmalarda da gösterilmiştir.

 

 SPORCULARIN, DİYETLERİNDE SIZMA ZEYTİNYAĞI İLE HAZIRLANMIŞ YİYECEKLERİ TÜKETMELERİ PERFORMANSLARINI NASIL ETKİLER?

Zeytinyağının sporcular açısından uzun bir tarihi var. Antik Yunan’da MÖ 700’lü yıllarda olimpiyat oyunları düzenleniyor ve kazananların başına zeytin ağacından yapılan zeytin çelengi takılıyordu. Zeytinyağı spor öncesi bedeni yağlamak için kullanılıyordu. Bugün de sporcular için zeytinyağının önemi büyük. Sporcularda kas yapımı ve yıkımı daha fazladır. Yani sporcunun vücudunda daha fazla serbest radikal oluşur. Sporcuların daha çok, serbest radikalleri ortadan kaldırıcı besinlere yani antioksidanlara ihtiyaçları vardır. En iyi ve kolay elde edebileceğimiz antioksidan ise sızma zeytinyağıdır. Profesyonel sporcular, yalnızca kas ve eklem sağlıkları için değil, midelerini stres kaynaklı rahatsızlıklardan korumak için polifenoller açısından zengin sızma zeytinyağı ile beslenmeye önem vermelidirler.

Op. Dr. Utku Erdem Özer

1977’de Trabzon’da doğdu. Trabzon Anadolu Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Taksim Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Uzmanlık Eğitimi aldı. Asistanlık döneminden itibaren sporcu yaralanmaları ve spor cerrahisi ile yakından ilgilendi. 2010-2012 arasında Manus El Grubu’nda el ve mikrocerrahi deneyimi edindi. Koşu, yüzme ve bisiklete olan ilgisi nedeniyle koşu ve triatlon yarışlarına katılıyor. 10 kez half-ironman, 2 kez ironman mesafe yarışını tamamladı. 2016-2018 arasında Türkiye Triatlon Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Sağlık Kurulu üyeliği yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesidir.

Utku Erdem 

Web: www.utkuerdemozer.com

Instagram: opdrutkuerdemozer

Facebook: opdrutkuerdemozer

e-posta: info@utkuerdemozer.com